• VEGA test

  • Kontakt

    Endokrinologická ambulancia
    MUDr.Viliam Popov

    kpt. Nálepku 727
    Galanta


    tel.: 0949 187 336

Obezita a jej príčiny:

Podľa Svetovej Zdravotníckej Organizácie okolo 1 miliarda ľudí na svete má nadmernú hmotnosť a 300 miliónov trpí obezitou. Obezita je chronické ochorenie pri ktorom dochádza k ukladaniu nadmerného množstva tuku v tele.


Predpokladá sa, že pokročilou až morbídnou obezitou trpí v SR asi 150 až 200 tis. dospelých obyvateľov. U dospelých obéznych ľudí s BMI nad 30 kg/m2 je prítomnosť poruchy glukózovej tolerancie alebo cukrovka v 40-50%. Okrem cukrovky možno menovať ešte celý rád ochorení, ktoré vznikajú aj v spojitosti s obezitou ako sú porucha metabolizmu lipidov, artériová hypertenzia, poruchy imunity, gastroenterologické, osteoartotické, respiračné a iné ochorenia.


Podiel tukov v organizme je určený pohlavím, vekom a etnickým charakterom populácie. Fyziologicky je vyšší podiel tukov u žien(do 28-30%) ako u mužov(23-25%). S vekom podiel tuku v tele stúpa.

Hromadenie tuku v oblasti brucha, ktoré je spojené s väčším výskytom metabolických a kardiovaskulárnych komplikácií obezity, charakterizuje tzv. obezitu androidnú(mužský typ). U žien sa častejšie zmnožuje podkožný tuk, a to najmä v oblasti zadku a stehien. V tomto prípade hovoríme o gynoidnú obezitu(ženský typ).

Klasifikácia androidnej alebo gynoidnej obezity sa určuje podľa pomeru medzi obvodu pasu a obvodu bokov. Obvod pasu sa meria v horizontálnej rovine uprostred vzdialenosti medzi hrebeňmi bedrových kostí a spodným okrajom posledného rebra. Obvod bokov sa meria v horizontálnej rovine v úrovní maximálneho vyklenutia zadku. Riziková obezita charakterizuje pomer pas/boky väčší ako 0,85 u žien a 1,0 u mužov.


Príčiny vzniku obezity:

Obezita vzniká interakciou genetických a vonkajších faktorov. Samozrejme existujú určité obdobia, ktoré sú pre rozvoj obezity veľmi významné - u žien najmä doba tehotenstva a obdobie po ňom, ďalej obdobie prechodu, u dievčat doba dospievania, všeobecne potom stresové faktory a určité obdobia, kedy sa znižuje pohybová aktivita - nástup do zamestnania, založenie rodiny, rodinné či pracovné problémy, ukončenie športovej činnosti, odchod do dôchodku a pod.


Nepomer medzi príjmom a výdajom energie

O nepomer medzi príjmom a výdajom energie ide vo všetkých prípadoch a môže byť spôsobený:

  1. Nadmerným príjmom energie - hlavne zvýšeným prívodom tukov. Tie totiž majú dvakrát viac energie než sacharidy a bielkoviny. V rozvinutých krajinách, kde nás neustále bombardujú reklamy na všetky možné druhy potravín a ktoré ponúkajú vychudnuté modelky, je jedla skutočne nadbytok. A tak ani nie je divu, že stále priberáme.
  2. Nedostatočným výdajom energie, ktorý je daný väčšinou nedostatkom pohybovej aktivity a sedavým spôsobom života. Spoločne s nadbytočným príjmom potravy ide bohužiaľ ruka v ruke aj úplný nedostatok pohybu. Ľudské telo je k pohybu veľmi dobre prispôsobené a ak ho na tento účel takmer nepoužívame (sedavý spôsob života, doprava autom, bez prevádzky žiadneho športu), začne ochabovať svalovina a pribúdať tukové tkanivo. A z toho pramení množstvo problémov - znížená výkonnosť a fyzická kondícia, vyššia únavnosť, bolesti chrbta, zlé držanie postoje atď
  3. Väčšinou sa jedná o kombináciu oboch faktorov.

Genetické dispozície

Vieme, že minimálne z 50% je obezita podmienená geneticky. Ak sú obaja rodičia obézni, pravdepodobnosť výskytu rovnakého problému u ich potomka je 80%. Táto nevýhoda sa ale dá zmeniť zvýšeným úsilím pri dodržiavaní správnych stravovacích návykov a dostatkom pohybovej aktivity.


Metabolické vplyvmi

Energetické nároky organizmu určuje jeho telesná hmotnosť, pohlavie, stupeň fyzickej aktivity. Napriek tomu existujú rôzne individuálne, prevažne geneticky kódované faktory (ale aj individuálne skúsenosti s diétami a výška základného metabolizmu), ktoré energetickú rovnováhu ovplyvňujú. To znamená, že sa obezita môže objaviť aj u osoby, ktorá naozaj nekonzumuje viac než ostatní ľudia. Pravdepodobne sa ale menej pohybuje a vzhľadom k vrodeným dispozíciám si musí dávať väčší pozor na skladbu jedálnička.


Lieky

Niektoré lieky môžu zvyšovať chuť k jedlu a prispievať tak k rozvoju nadváhy. Sú to najmä niektoré antidepresíva, neuroleptiká (psychofarmaká), tranqulizéry (lieky na upokojenie), glukokortikoidy (hormonálna liečba - hormóny kôry nadobličiek, ktoré ovplyvňujú metabolizmus), gestagény (hormonálna liečba u žien).


Psychogénne faktory a jedálenský zvyklosti

U obéznych osôb je príjem potravy zvýšený v závislosti od vonkajších signálov a emočnej situácii (reakcia na osamelosť, depresia, frustrácia, napätie, dlhá chvíľa alebo stres). Telesná hmotnosť závisí značnou mierou na stravovacích zvyklostiach. V rodine sa človek naučí nevhodné návyky, vďaka ktorým potom bojuje s nadbytočnými kilogramami. Ako je známe, stravovacie zvyklosti sa tiež líši v jednotlivých krajinách.

(v tomto článku boli použitý materiál aj z www.obezita.cz)